Kwiecień 21 2018 16:09:59
Nawigacja
Ostatnie artykuły
· Para-męt pikczers
· Groszek
· Wodowanie
· Kilka słów o Jungom ...
· wydanie tomiku poezji
· Marzenia
· ZASADNICZA SZKOŁA ŻE...
· PAŃSTWOWA SZKOŁA ŻEG...
· Państwowa Szkoła Tec...
· WYDZIAŁ ZAOCZNY
· TŻŚ
· Płonący Mikołaj
· Święty Mikołaj patro...
· ABSOLWENCI TECHNIKUM...
· Prezentacja zdjęć Ry...
Ostatnio Widziani
· hala 4 dni
· Sylwia 2 tygodni
· Wiesiek Koni... 2 tygodni
· staser66 3 tygodni
· slawekp22 6 tygodni
· staszek196011 tygodni
· bronekswiercz11 tygodni
· sylwester11 tygodni
· RyszardD12 tygodni
· romek6222 tygodni
Aktualnie online
· Gości online: 3

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 819
· Najnowszy użytkownik: Julek1975
Ankieta
Co powinno dominować na stronie?

Materiały wyłącznie o szkole
Materiały wyłącznie o szkole
46% [11 głosów]

Luźne tematy nie związane tylko ze szkołą
Luźne tematy nie związane tylko ze szkołą
38% [9 głosów]

Informacje żeglugowe
Informacje żeglugowe
17% [4 głosy]

Ogółem głosów: 24
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 13.11.2011
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z TECHNIKUM ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ WE WROCŁAWIU - Oficjalny serwis Absolwentów z Brücknera 10 musisz się zarejestrować.
Skąd przybywacie
Locations of visitors to this page
Nawigacja
Artykuły » Fotoreportaże » Marzenia
Marzenia
Panowie i Damy, nagle marzeniem mojego życia, oprócz rowerowania na Mazury i Atlantyk, stała się jazda okrętem z byłego zimowiska Osobowice we Wrocławiu do Koszalina bez przesiadki. Znaczy – bez przesiadki takiej, jaką robią statki na trasie Ostróda – Elbląg, czyli raz – na wodzie, raz - na wozie. Do pewnego czasu taka moja wycieczka nie byłaby możliwa, bo rzeczką Dzierżęcinką wjechać okrętem do Koszalina się nie da z racji nieprzystosowania okrętu do pływania po krzakach, chaszczach, kołkach, gałęziach, progach i pod prąd. Ale da się inaczej, nawet dziś. Wieś Jamno, która leży nad jeziorem Jamno, stała się dzielnicą Koszalina. Więc żeby wjechać do Koszalina, wystarczy wjechać jeziorem Jamno do Jamna. Trasa wyglądałaby tak: Odra, zalew, brzeg Bałtyku, kanał Jamneński, jezioro Jamno, a w dzielnicy Jamno – ładna przystań stateczku "Koszałek", o którym kiedyś była mowa na stronie Darka, i fajrant. Właśnie poniżej przedstawiam kanał Jamneński, który umożliwi mi bezprzesiadkowe wejście z morza na Jamno. Ten kanał, na którym poza paroma palami i wędkarzami nie było nic, jest właśnie przebudowywany na coś w rodzaju portu-mariny. Gdybym się uparł, to bym i teraz wszedł z morza na Jamno, ale z przesiadką i z okrętem pod pachą, bo taki prąd, że wiosłami by nie szło, a silników nie uważam. Więc wolę poczekać. A dlaczego? Czyżby dziadki kaszy nie jadły? A dlatego, że proszę popatrzeć na mój okręt.

Jurek PieczulKomentarze
#1 | Jerzy Pieczul dnia 18.02.2013 21:01:33
Muszę sam siebie skomentować, jak nikt nie chce - łaski bez.
Napisałem, że poniżej przedstawiam kanał Jamneński, a kanału ani widu, ani dydu. Pewnie Wiesiu inaczej zaplanował, czyli chyba będzie z poślizgiem. Wcale się nie dziwię, bo zima wróciła, aż w Koszalinie stodoły nie widać. Poza tym wszystko pochorowane: Wiesiu choruje, ja choruję, moja familia choruje, nawet mewy zygzakami latają. Przepraszam, wieję, bo sam od siebie coś chwycę.
#2 | Jerzy Pieczul dnia 18.02.2013 21:16:10
Psia mać, musiałem wrócić! Napis na dziobie mojego okrętu mógłby sugerować, że jestem rybol albo jeszcze gorzej - wędkarz. Otóż byłem wędkarzem we wczesnym dzieciństwie na Mazurach, nim się nauczyłem mówić, a rybolem zawodowym - jak już trochę mówiłem. Od dawna patrzę na pływające ryby jak na szybujące mewy, kwiaty lub siuśmajtki - wcale mnie nie kusi, żeby złowić, dotknąć, skonsumować. A co do tego, że jedzenie ryb pomaga na głowę, uważam, że mocno to jest przereklamowane. Jak rybaczyłem, robiłem sobie tran z dorszowych wątrób i chlałem litrami. Myślicie, że pomogło? Takiego!
#3 | Jerzy Pieczul dnia 03.03.2013 06:52:59
Towarzysze i Damy, powyższy materiał miał być zapowiedzią większego materiału z internetowym tekstem i moimi zdjęciami przedstawiającym inwestycje przy jeziorze Jamno, zwłaszcza przebudowę kanału Jamneńskiego i budowę wrót sztormowych u ujścia tego kanału do morza (planowałem dokumentować postęp robót aż do zakończenia budowy). Ten większy materiał przesłałem Wieśkowi dzień przed powyższym. Potwierdził odbiór i obiecał, że następnego dnia materiał będzie na stronie. Następny dzień trwa już dwa tygodnie. Bez słowa wyjaśnienia. Miałem w najbliższych planach prezentację portów Wybrzeża Środkowego z absolwentami naszej szkoły na przybrzeżnych statkach pasażerskich, materiały z majowej podróży okrętem z Wrocławia do Koszalina, relację z wiosennej lub wrześniowej podróży rowerowej na Mazury, w dłuższej perspektywie - może relację z rowerowania nad Atlantyk, odwiedzenie po drodze Józka na Renie czy gdzie on tam będzie, może reportaż z cichego Donu w Rostowie nad Donem, gdzie niewiele brakowało, a bym w 1970 roku wylądował w tamtejszej łodziarce. Może, może, może...
Nie ma jednak szans na sensowną współpracę. Chce się działać wtedy, kiedy materiały są publikowane na bieżąco, a nie gniją w nieczynnej lodówce. A tu, panie, powtórka z historii, jako że wcześniej bywałem na stronie ze swoimi materiałami nie raz i nie dwa w roli "U drzwi Twoich stoję, Panie", a część z nich zwyczajnie przepadła.
Kolejna moja próba powrotu na stronę spalona już na starcie. Szkoda ostatnich sekund życia na frustrujące kontakty z ciszą, której w grobie będzie od metra. Pełno nas na tym cmentarzu, a jakoby nikogo nie było. Tak więc, Towarzysze i Damy, spadamy.

Z przeproszeniem, żalem i poważaniem

Jerzy Pieczul
#4 | Jerzy Pieczul dnia 17.03.2013 09:16:04
Panowie i Damy, co rusz nie wytrzymamy. No bo popatrzcie, co się dzieje: normalnie ziemia się w odwrotną stronę kręci. Polaki wykupują Miemce!!! (Ze strony "gazeta.pl"Wink.

Tygrys odrzański zadziwił Angelę Merkel. A teraz sponsoruje Borussię
Kanclerz Merkel była zaskoczona, że kupiliśmy największą firmę żeglugi śródlądowej we wschodnich Niemczech. Ale z upływem czasu polskie inwestycje dziwią Niemców coraz mniej - mówi Piotr Chajderowski, prezes firmy OT Logistics
Spółka to prawdziwy logistyczny tygrys ze Szczecina. Wiosną ma zadebiutować na warszawskiej giełdzie. A jeszcze kilka lat temu była ledwie wiążącą koniec z końcem firmą żeglugową, która pod nazwą Odratrans miała siedzibę we Wrocławiu. Chajderowski przeniósł spółkę do Szczecina, zmienił jej nazwę i zbudował potężną grupę logistyczną, która kupiła m.in. największą niemiecką firmę żeglugową operującą we wschodnich i północnych landach. Teraz OT Logistics jest sponsorem piłkarskiej Borussii Dortmund i szermierczej reprezentacji Polski. Właścicielami firmy są fundusze inwestycyjne Mistral i NPN II. Prezesem - Piotr Chajderowski.

Joachim Sauer, mąż Angeli Merkel, powiedział mu kiedyś, że kanclerz Niemiec była mocno zaskoczona tym, że Polacy zostali właścicielami Deutsche Binnenreederei. - Tak po cichu? - miała stwierdzić.

Ale na tym nie koniec wielkiej ekspansji OT Logistics.

Rozmowa z Piotrem Chajderowskim

Mariusz Rabenda: Pochodzi pan z Łodzi, mieszka w Warszawie, a siedzibę firmy przeniósł z Wrocławia do Szczecina. Pan wybaczy, ale nigdy nie uwierzę w to, by powodem była pańska miłość do tego miasta.

Piotr Chajderowski: Wszystko prawda. Rzeczywiście, jestem łodzianinem, od 20 lat mieszkam w Warszawie. Natomiast przeniesienie siedziby OT Logistics do Szczecina ma podłoże tylko i wyłącznie biznesowe. Szczecin jest naszym centrum operacyjnym. Stąd mamy blisko do Berlina, Świnoujścia, Hamburga. Nawet do Trójmiasta jest bliżej niż z Wrocławia. We Wrocławiu mamy praktycznie tylko jeden kontrakt, który teraz realizujemy. Całe życie biznesowe naszej firmy, już przed decyzją o przeniesieniu siedziby, toczyło się tutaj, w Szczecinie. I nadal tu się toczy. 

Przenosiny siedzib firm zdarzają się, ale najczęściej do Warszawy. Panu też byłoby tam łatwiej.

- Nie da się z Warszawy sterować firmą, która zajmuje się transportem rzecznym, spedycją kolejową, morską i portami. To tutaj jest geograficznie najlepsze miejsce dla nas.
Ktoś pana namawiał do przenosin? Np. władze miasta?

- Nie. To była wyłącznie moja decyzja, zaakceptowana przez radę nadzorczą spółki.

Oficjalne powitanie w Szczecinie było?

- Nie było, bo my nie chwaliliśmy się specjalnie tymi przenosinami. Ot, po prostu, polegało to na przerejestrowaniu siedziby spółki w KRS-ie. Z przedstawicielami władz Szczecina spotkałem się może rok po tym wydarzeniu i też nikt nie pytał, skąd jesteśmy.

Nie macie wielkiej siedziby z neonem na dachu. -

Mamy kameralną, w której pracują 24 osoby. Przy okazji zmiany siedziby przeprowadziliśmy reorganizację spółki. Wprowadziliśmy nowoczesny model zarządzania. Wcześniej mieliśmy dwa zespoły dublujące te same czynności. Po zmianach zatrudnienie radykalnie spadło. Większość pracowników dostała propozycję przeniesienia się z Wrocławia do Szczecina, ale nie było chęci do przeprowadzki, zwłaszcza że tam zespół mieliśmy dość zaawansowany wiekowo. Musieliśmy dokonać naboru do spółki z siedzibą w nowym miejscu i teraz mamy młody, ale bardzo efektywny i mobilny zespół. Ponadto OT Logistics, inaczej niż dawna Odratrans, to już nie jest firma zajmująca się stricte żeglugą śródlądową. Wprowadzając nowe spółki do grupy, spowodowaliśmy dywersyfikację naszej działalności. Mamy jedne z największych spółek spedycji kolejowej: szczecińskie Rentrans Cargo i Rentrans International Spedition z Katowic, mamy Port Handlowy w Świnoujściu, Żeglugę Bydgoską oraz niemiecką spółkę żeglugową Deutsche Binnenreederei. To sprawia, że - oferując kompleksowe usługi - jesteśmy bardzo konkurencyjni na rynku, a jednocześnie - wykonując te usługi w ramach jednej grupy - mamy niższe koszty działalności.

Dlaczego postanowiliście budować grupę logistyczną?

- Zaczęliśmy od konsolidacji polskiej żeglugi śródlądowej. Udało nam się przejąć Żeglugę Bydgoską. Potem giganta żeglugowego na rynku niemieckim Deutsche Binnenreederei. W tym miejscu możliwości rozwojowe nam się skończyły. Rynek żeglugi śródlądowej jest dość stabilny w naszym regionie i co roku ma niewielki przyrost. To sprawia, że dalsze przejęcia były niemożliwe. A naszym celem jest zbudowanie giganta. Dlatego uzupełnieniem naszej oferty miała być kolej. Kupiliśmy pakiet większościowy Rentrans Cargo w Szczecinie i na bazie tej spółki utworzyliśmy drugą, w Katowicach - Rentrans International Spedition. Obie spółki generują nam rocznie ponad 200 mln zł przychodu. W związku z tym zapadła decyzja, by powiększyć naszą ofertę o usługi związane z logistyką i przeładunkami portowymi. To skutkowało decyzją o zakupie 46 proc. udziałów w Porcie Handlowym Świnoujście, a w zeszłym roku od DB Schenker Rail Polska odkupiliśmy kolejne 46 proc. udziałów, co uważam za nasz wielki sukces. Kupiliśmy dwa nowe dźwigi, teraz budujemy bazę kontenerową, by PHŚ stał się portem uniwersalnym, tak jak to dzieje się na całym świecie. Teraz planujemy kolejne inwestycje portowe. Tym razem w Trójmieście, bo tutaj [w Zachodniopomorskiem - red.] już nie ma za bardzo czego kupować. Przynajmniej w tym momencie.

Skąd macie pieniądze na te inwestycje i akwizycje?

- Mieliśmy sporo nieruchomości we Wrocławiu, Bydgoszczy i innych miastach wzdłuż Odry. One kiedyś były może potrzebne, ale z czasem stawały się zbędnym balastem. Sprzedaliśmy je, a pieniądze zainwestowaliśmy w rozwój. Zadłużyliśmy się też na rzecz inwestycji. Ale to zadłużenie mocno spada i jesteśmy bardzo dobrze postrzegani przez banki. W ubiegłym roku wyemitowaliśmy obligacje długoterminowe, którymi spłaciliśmy nasze zobowiązania i sfinansowaliśmy inwestycje w PHŚ. Zaufały nam największe międzynarodowe instytucje finansowe działające na polskim rynku, które kupiły nasze obligacje. Mimo że emitowaliśmy je w czasie kryzysu na południu Europy, mieliśmy prawie 20-procentową nadsubskrypcję.

Za ile kupiliście Deutsche Binnenreederei?

- Nie mogę powiedzieć: tajemnica handlowa. Powiem, że kupując tamtą spółkę, ponieśliśmy dodatkowe nakłady finansowe na ratowanie tej firmy.

To był otwarty przetarg?

- Nie. Kupiliśmy ich po negocjacjach z poprzednimi właścicielami. Ta transakcja nie była zaskoczeniem na niemieckim rynku, bo myśmy tam pływali już wcześniej i w branży żeglugowej panowało przekonanie, że jeśli ktokolwiek może uratować Deutsche Binnenreederei, to jedynie my.

Jak zostaliście przyjęci w Niemczech, jako wykupujący ich firmę z dużymi tradycjami? Oni nie są przyzwyczajeni do tego, że Polacy kupują ich firmy.

- Pewna nieufność mogła być po stronie załogi, ale nie innych graczy na rynku, którzy znali nas jako Odratrans. Załoga nie narzeka z tego powodu, że Polacy nimi zarządzają. Natomiast generalnie Niemcy bronią się przed wykupywaniem rodzimych firm przez obcy kapitał. Nie chodzi tu tylko o polski. Ale okazało się, że firmy z Polski, które weszły na rynek niemiecki, bardzo dobrze sobie tam radzą. Orlen Deutschland zaczął od wykupienia części BP i z roku na rok jego siła rośnie. Ciech też kupił dużą fabrykę chemiczną niedaleko granicy z Polską. Mocno zainwestował i firma sobie dobrze radzi, utrzymując kilkudziesięciotysięczne miasto. Niemcy powoli przyzwyczajają się do takich transakcji.

A jak radzi sobie dziś Deutsche Binnenreederei?

- Zadłużenie radykalnie spadło. Uratowaliśmy chylącą się ku upadkowi firmę, oddłużyliśmy ją. A dla nas zysk polega na tym, że staliśmy się jednym z głównych graczy transportu śródlądowego w Europie.

Spółka w Niemczech przynosi zyski?

- W tym roku, po raz pierwszy od 2008 r., gdy ją kupowaliśmy, powinna przynieść zysk.

Ma pan za sobą dwie restrukturyzacje: Odratransu w Polsce i Deutsche Binnenreederei w Niemczech. Która operacja była łatwiejsza?

- Ta w Polsce. W Niemczech te procesy trwają dużo dłużej. Nasz Kodeks pracy jest bardziej elastyczny. Poza tym tzw. układy zbiorowe w Niemczech dają pracownikom dużo większe uprawnienia, narzucają wyższe odprawy, a na pracodawcę nakładają dużo większe koszty. To dlatego przez trzy lata niemiecka spółka nie przynosiła zysków.

Celowo o to pytam, bo w jednym z wywiadów udzielonym radiu w Niemczech powiedział pan, że nasza gospodarka dogoni niemiecką za osiem lat.

- Tak.

Brzmi niewiarygodnie. Przecież gospodarczo to są dwa różne światy.

- Spójrzmy na to inaczej. Od naszego wejścia do Unii nasze PKB urosło około 25 proc., w tym samym czasie niemieckie o 10 proc. Przy takich tendencjach za 8-10 lat mamy szanse dogonić gospodarkę niemiecką. Często przebywam w Niemczech i mam możliwość porównania. Gdy bywałem tam 20 lat temu, rzeczywiście, różnice między Polską i Niemcami były kolosalne. Teraz coraz częściej się zacierają. Problemy ludzkie są takie same. Tu i tam o pracę jest trudno. Obciążenie podatkowe obywatela w Niemczech jest dużo większe niż u nas. Ceny rosną w obu krajach, tam jest nawet drożej. Tylko emeryci niemieccy mają znacznie lepiej, bo wypracowali sobie godne emerytury w czasie gospodarczego boomu w zachodnich Niemczech.

Czy to oznacza, że za te osiem lat Polak będzie żył na poziomie Niemca?

- Jest na to ogromna szansa. Polska naprawdę bardzo mocno i szybko się rozwija, czego my często nie chcemy zauważyć. Polacy są zaradni i pracowici. Nasz absolwent uczelni, jeśli nie znajdzie zatrudnienia w kierunku, który studiował, nie pogardzi inną pracą. Na Zachodzie absolwenci nie są tak elastyczni. To wszystko sprawia, że z optymizmem patrzę na nasze szanse dogonienia poziomu życia Zachodniej Europy.

Wracając do OT Logistics. Jak duża docelowo ma być ta firma?

- Trudno powiedzieć, jak wielka będzie w dalszej przyszłości. W krótszej perspektywie planujemy podwojenie przychodów z 500 mln zł rocznie, jakie obecnie generujemy, do miliarda.

Ile czasu pan sobie na to daje?

- Optymistycznie patrząc, trzy lata. Pesymistycznie - cztery.

Piotr Chajderowski

Funkcję prezesa zarządu OT Logistics SA pełni od 2011 r. Wcześniej był w spółce wiceprezesem (2010-2011) oraz prokurentem (2009-2010). Od 2010 r. jest również prezesem zarządu Deutsche Binnenreederei AG. Jest też członkiem rady nadzorczej Rentrans Cargo oraz Przedsiębiorstwa Motoryzacyjnego Polmozbyt Szczecin. Wcześniej pracował m.in. w spółce Nowy Przewoźnik jako prezes zarządu oraz Zakładach Metalurgicznych "Skawina" (też jako prezes zarządu). W latach 2008-2009 zasiadał również w radzie nadzorczej Grupy Lotos.

W 1996 r. ukończył studia na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego (kierunek - finanse i bankowość, specjalizacja - finanse przedsiębiorstw). W latach 1995-1999, pracując w spółce PTP Kleinwort Benson (Grupa Dresdner Bank), odbył staże w kilku największych przedsiębiorstwach w Wielkiej Brytanii.

Ma 43 lata. Poza biznesem zajmuje się filatelistyką (zbiera znaczki z kolonii francuskich i brytyjskich oraz wydane przez III Rzeszę). Kolekcjonuje też dzwonki z herbami miast - ma ich ponad 300.
#5 | Jozef Wegrzyn dnia 17.03.2013 10:19:18
Jestem w branży i powiem, że intersująco mówi ten pan, ale ... kiedyś go wsadzą i wcale nie dla tego, że jest jakimś tam "Chodorkowskim" polskiego biznesu.Wchodząc na niemiecki rynek trzeba przestrzegać tutejszych zasad.Noszenie przez polskie statki niemieckiej flagi świadczy o "wyflagowaniu" polskiej floty, a co za tym idzie podlega się jurysdykcji tego państwa.Wystarczy dokładna kontrola celno-socjalno-ubezpieczeniowa, która może stwierdzić, że tak jednak nie jest i .... wtedy stosuje się precedens "Al" Capone.
#6 | Jerzy Pieczul dnia 17.03.2013 17:44:23
Wygląda na to, że masz rację, Józiu. Jako kobieta niepracująca, żadnej pracy się nie boję, bo mam wszystkie gdzieś, więc i wiedza coraz skromniejsza i nos nie taki czuły. Przytaczam opinię jednego internauty - chyba rzeczową i sensowną.

Tygrys odrzański zadziwił Angelę Merkel. A tera...
veryok 17.03.13, 08:41 Odpowiedz
znam troche sprawe przejecia niemiecej spolki przez Polakow od strony wlasnie niemieckiej.
Niemcy byli zszokowani stylem zarzadzania spolka przez polski management. Polacy pojechali typowo- odgorne decyzje, brak jakiejkolwiek komunikacji z pracownikami- czyli pracownik ma siedziec cicho i bezdyskusyjnie odwalac robote i najlepiej jakby sie dal zastraszyc, bo przeciez roboty w bylym ddr nie ma.
Taki styl jednak jest obcy w niemieckeij kulturze pracy, gdzie zarzad bezposrednio komunikuje pracownikom jakie decyzje podejmuje i DLACZEGO, poniewaz wszyscy czuja sie odpowiedzialni za firme i chca byc partnerami niezaleznie od tego czy ktos jest mechanikiem czy dyrektorem. Polakom to jest calkowicie obce i w zasadzie uwzazaja, ze jest to generalnie bez znaczenia czy mechanik ceni swojego pracodawce, firme czy nie, wazne by bilans wyszedl tak jak tego oczekuja (albo plus albo minus) Panowie nie przygotowali sie mentalnie do pracy na tym rynku bo uznali, ze skoro oni ich kupuja to moga zrobic wszystko, zaplacili ogromne odprawy wynikajace z umow i pewnie teraz kompletuja sobie dyspozycyjnych i polskich pracownikow. Taki sam styl zarzadzania widzialam w kolejnej firmie przejetej przez Polakow w Niemczech. zero komunikacji i oczekiwanie, ze niemiecki pracownik bedzie sie bal odezwac do polskiego szefa.absurd totalny, bo spoleczenstwo niemieckie jest z gruntu lewicowe i pracodawca nie ma statusu "pana boga" chyba nigdzie.
zycze polskiej firmie sukcesu ale i zainwestowania w szkolenia glownie dla polskich managerow, bo DRAMATYCZNIE nie umieja zarzadzac obcym kulturowo pracownikiem. blad za bledem. lepiej jest miec pracownikow po swojej stronie a nie zdeterminowana grupke knujaca w kuchni przeciwko wlasnej firmie. wiem ze to jak grochem o sciane...........
#7 | yueqin dnia 22.05.2017 08:43:05
fitflop shoes
discount oakley sunglasses
adidas
true religion jeans outlet
yeezy boost
jordan retro
michael kors
packers jerseys
ray ban glasses
coach factory outlet
toms
purs jerseys
coach factory outlet store
michael kors bags
yeezy boost 350
michael kors
gucci borse
louis vuitton outlet store
cheap jerseys
kate spade handbags
adidas nmd runner
pandora jewelry
nike outlet
moncler jackets
ed hardy store
michael kors outlet online
coach outlet store
nike store
cheap oakley sunglasses
ralph lauren outlet online
gucci bags
rolex replica watches
polo ralph lauren outlet
ray ban sunglasses cheap
toms outlet
nfl jerseys wholesale
pandora charms
ralph lauren outlet online
burberry sale
polo ralph lauren outlet
adidas outlet store
beats by dre
swarovski sale
nike sneakers
beats headphones
coach factory outlet online
coach factory outlet
moncler jackets
christian louboutin shoes
michael kors outlet online
nike outlet store
coach factory outlet online
pandora charms sale clearance
air jordans
nike outlet
michael kors outlet store
coach outlet online
fitflops sale clearance
moncler uk
gucci outlet online
cheap oakley sunglasses
air max 90
fitflops sale
ray bans
burberry outlet store
michael kors
fitflops
fitflops clearance
dodgers jerseys
adidas outlet store
michael kors outlet store
moncler pas cher
lakers jerseys
pandora charms outlet
yeezy boost
ralph lauren outlet
coach outlet
gucci
rangers jerseys
longchamp bags
polo ralph lauren
kate spade
fred perry polo shirts
coach factory outlet online
ralph lauren uk
ray ban sunglasses sale
cardinals jerseys
longchamps
oakley sunglasses wholesale
nike air huarache
oakley sunglasses on sale
bulls jerseys
coach outlet online
burberry outlet
birkenstock outlet
swarovski crystals
adidas nmd r1
true religion jeans outlet
fitflops sale clearance
adidas outlet online
oakley sunglasses outlet
christian louboutin outlet
ray ban glasses
coach outlet store
ralph lauren sale clearance uk
michael kors outlet store
louboutin outlet
coach outlet store online
chaussure louboutin pas cher
polo ralph lauren
adidas uk
michael kors outlet store
ray ban sunglasses discount
heat jerseys
red bottom
coach outlet online
louis vuitton outlet online
michael kors handbags outlet
cheap ray ban sunglasses
adidas yeezy boost
cheap oakley sunglasses
mbt
nike roshe one
parada bags
nike free run
pandora charms
cheap jordan shoes
pandora charms outlet
nike outlet online
longchamp soldes
cheap air jordans
fitflops sale
air max outlet
bercrombie
ralph lauren outlet online
nike free 4.0 flyknit
michael kors outlet clearance
coach factory outlet
polo ralph lauren outlet online
cheap ray ban sunglasses
pandora jewelry
cheap oakley sunglasses
pandora charms sale
yeezy boost 350
christian louboutin outlet
ralph lauren sale clearance uk
birkenstock
moncler coats
longchamp outlet store
michael kors outlet
adidas yeezy boost
kate spade outlet online
michael kors outlet store
red bottom
prada outlet online
coach outlet store online
ralph lauren outlet
pandora bracelet
polo ralph lauren outlet online
phillies jerseys
cheap nfl jerseys
coach factory outlet
christian louboutin shoes
air max
nike outlet store online
fitflop
michael kors
michael kors bags
coach outlet online
polo ralph lauren outlet online
tommy hilfiger windbreaker
michael kors outlet store
mont blanc pen
cheap air max
adidas sneakers
cheap jordan shoes
michael kors purses
nike air max
longchamp bags
michael kors outlet store
coach factory outlet online
ralph lauren sale
ralph lauren outlet
ralph lauren
michael kors outlet online
louis vuitton outlet online
nike blazer low pas cher
adidas superstars
sac longchamp
christian louboutin
coach factory outlet online
polo ralph lauren outlet online
jordan shoes
longchamp sale
coach factory outlet online
polo ralph lauren
pandora outlet
cheap jordan shoes
adidas nmd runner
ray ban sunglasses outlet
coach outlet online
rolex watches
mlb jerseys
kate spade outlet store
kate spade outlet
adidas superstar trainers
true religion jeans
curry shoes
hollister kids
clarks shoes outlet
coach outlet online
warriors jerseys
ghd hair
air max 90
hollister clothing
jimmy choo shoes
tods shoes
coach outlet online
moncler outlet online
jerseys cheap
adidas outlet online
fitflop shoes
nfl jerseys
toms shoes
mulberry handbags
fitflops sandals
ralph lauren outlet online
michael kors
cheap jordan shoes
mont blanc pen
michael kors outlet canada
coach outlet store
pandora charms sale clearance
coach outlet online
gucci
kate spade purses
coach outlet online
toms outlet store
eahawks jerseys
coach factory outlet online
longchamp handbags
air max
salomon boots 
louboutin shoes
dansko
hermes outlet
pandora charms sale clearance
rockets jerseys
versace
timberland boots outle
coach factory outlet online
sac longchamp
louboutin pas cher
polo ralph lauren
ralph lauren
burberry outlet online
discount oakley sunglasses
ralph lauren sale
michael kors outlet online
louis vuitton outlet online
fitflops sale clearance
fitflops sale
adidas yeezy boost 350
coach outlet online
gucci handbags outlet
red bottom heels
christian louboutin
marc jacobs
louis vuitton factory outlet
polo ralph lauren pas cher
michael kors bags
ray ban sale
michael kors outlet clearance
oakley sunglasses outlet
nike air force
yeezy boost 350
birkenstock uk
christian louboutin sale
ray ban sunglasses discount
toms
coach outlet store online
coach outlet store online clearance
valentino outlet
rolex watches
fred perry shirts
birkenstocks
mont blanc pens
true religion jeans outlet
tigers jerseys
hermes bag
pandora charms sale clearance
red bottom shoes for women
nike uk
michael kors
mbt
giants jerseys
gucci bags
levis outlet
clarks shoes for women
nike cortez classic
abercrombie outlet
ralph lauren
coach purses
michael kors handbags
ray bans
adidas ultra boost
hermes bags
celine handbags
kd 8 shoes
michael kors outlet online
louboutin outlet
nike air max 95
tory burch outlet online
michael kors
louis vuitton handbags
toms outlet
ralph lauren sale
air jordans
salomon outlet
burberry outlet
coach factory outlet online
dolce and gabbana outlet online
eltics jerseys
discount oakley sunglasses
discount oakley sunglasses
longchamp bags
kate spade outlet online
sac louis vuitton
coach outlet online
michael kors outlet online
ralph lauren
coach factory outlet online
toms
true religion
cheap oakley sunglasses
49ers jerseys
cheap rolex replica watches
salomon outlet
adidas yeezy boost
adidas superstars
dansko outlet
coach outlet online
nike roshe shoes
yeezy shoes
coach outlet online
ray ban sunglasses outlet
michael kors outlet canada
discount oakley sunglasses
clarks shoes outlet
mbt
louis vuitton outlet online
true religion outlet online
birkenstock shoes
polo ralph lauren outlet
oakley sunglasses outlet
tory burch sale
longchamp bag
marc jacobs outlet
tory burch outlet online
nike outlet store
rolex replica watches for sale
adidas running shoes
discount nike shoes
adidas trainers
coach factory outlet online
moncler uk
michael kors outlet online
ed hardy clothing
nike air max 95
birkenstock outlet
adidas nmd runner
chaussures louboutin
cheap oakley sunglasses
longchamp handbags
coach factory outlet
kd shoes
tods outlet
fake rolex watches
pandora
fitflops clearance
cheap jordan shoes
longchamp handbags
adidas trainers
montblanc pens
coach factory outlet
mulberry bags
montblanc
coach outlet online
nike free run flyknit
michael kors bags
sac louis vuitton pas cher
christian louboutin
michael kors outlet store
birkenstock outlet
fitflop
clarks
coach outlet online
polo ralph lauren outlet
beats wireless headphones
nmd adidas
louis vuitton
adidas nmd runner
michael kors uk
pandora charms outlet
louis vuitton bags
gucci handbags outlet
coach factory outlet
coach factory outlet
polo ralph lauren outlet online
louboutin outlet
cubs jerseys
fit flops
coach handbags outlet
louboutin shoes
coach outlet online
air max 90
jordan uk
yankees jerseys
yeezy shoes
fendi bags
nfl jerseys
michael kors outlet
mulberry
coach outlet store
jordans
yeezy boost
ray ban sunglasses discount
mulberry uk
michael kors uk
adidas yeezy boost
mulberry outlet uk
kate spade outlet online
ralph lauren outlet online
nfl jerseys cheap
polo ralph lauren outlet online
true religion jeans outlet
vans outlet
coach outlet store online clearance
cavaliers jerseys
hermes outlet online
patriots jerseys
thunder jerseys
adidas superstar shoes
michael kors outlet store
texans jerseys
yeezy 350 boost
nike tn pas cher
air max
louboutin outlet
pandora jewelry store
coach outlet online
adidas
yeezy boost
air jordan shoes
air max shoes
swarovski uk
birkenstocks
gucci outlet online
coach outlet online
celine outlet online
ghd straighteners sale
coach factory outlet online
michael kors outlet clearance
harden shoes
kate spade bags
christian louboutin pas cher
adidas nmd r1
white sox jerseys
rolex replica watches for sale
mlb jerseys
cheap jordans for sale
cheap nike shoes
ralph lauren outlet
adidas sneakers
coach outlet store online
coach factory outlet online
longchamp bag
discount oakley sunglasses
louis vuitton outlet store
christian louboutin shoes
kate spade uk
adidas nmd r1
yeezy shoes
coach outlet online
christian louboutin outlet
coach outlet canada
michael kors
oakley sunglasses outlet
jordan femmes pas cher
fred perry polo shirts
michael kors handbags clearance
birkin handbags
michael kors outlet clearance
ed hardy uk
adidas store
yeezy boost 350
coach outlet store online
ed hardy outlet
longchamp pliage
christian louboutin outlet
michael kors outlet online
mulberry uk
vans store
cheap rolex watches
wireless beats headphones
michael kors
nike flyknit
adidas sneakers
michael kors outlet online
ralph lauren sale
broncos jerseys
cheap nike sneakers
red sox jerseys
fit flops
louis vuitton factory outlet
fit flops
christian louboutin sale
cowboys jerseys
kate spade bags
fitflops sale clearance
pandora charms sale
adidas nmd r1
nike outlet store
pandora jewelry outlet
pandora jewelry outlet
coach outlet store
hermes bags
kate spade outlet online
coach factory outlet online
michael kors outlet clearance
tommy hilfiger outlet
chi flat iron
nike sneakers
jordan shoes
cheap oakley sunglasses
coach outlet online
coach outlet online
pandora charms
louis vuitton purses
chaussures louboutin
michael kors outlet online
mlb jerseys
yeezy boost 350 v2
170522yueqin
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wtyczka społecznościowa
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Urodziny
Dzisiejsi solenizanci:
GEB_002Nadchodzące urodziny:
Marek Zamorski 8022. 4
Teos23. 4
Stanislaw Janowski24. 4
januszf25. 4
Agnieszka_Klos26. 4
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Wiesiek Konieczko
03.09.2017 11:06:54
Na Onecie podają, że zmarł nasz absolwent Ryszard Faron

Irena Talik
18.05.2017 21:00:42
15. 05.2017 odszedł na Wieczną Wachtę Kazimierz Lisowski - absolwent TŻŚ z 1957 r. Ostatnie pożegnanie 19.05.2017 o godz. 12.00 na Cmentarzu Komunalnym przy ulicy Kiełczowskiej 90 we Wrocławiu.

Irena Talik
18.05.2017 20:56:55
Rodzinie i Bliskim Kazimierza Lisowskiego składam wyrazy współczucia.

Leszek Czerwinski
23.03.2017 19:50:00
Serdecznie dziekuje

Irena Talik
22.03.2017 22:20:47
Leszku z okazji Urodzin wszystkiego, wszystkiego najlepszego Smile Smile Smile

Kursy walut
Notowanie z 2018-04-20
USD0.56%3,3881
EUR0.14%4,1724
CHF0.14%3,4827
GBP0.23%4,7660
Google
Wyszukiwarka www.tzswroclaw.pl
Wygenerowano w sekund: 1.36 4,396,269 unikalne wizyty